top of page

Slovenya'da Ücretli Yollar ve Sürüş Kuralları

Yolculuk listenizin başında olması gereken bir yer varsa, o da Slovenya'dır. Muhteşem mağaraları ve büyüleyici manzarasıyla, özellikle de gölün masmavi sularına bakan muhteşem Bled Kalesi ile tanınan milyonlarca insanın, mücevherlerini keşfetmek için her yıl ülkeye akın etmesi şaşırtıcı değil! Bazıları ülke çapında uçmayı tercih ederken, diğerleri ülkenin sunduğu her şeyi keşfetmek için ömür boyu sürecek bir yolculuk için yola çıkmaya karar veriyor.


Doğal olarak, başka bir ülkede araç kullanmak biraz ürkütücü olabilir, özellikle de ücret sisteminin nasıl çalıştığını anlamaya çalışırken. Çoğu ülke benzer bir sistemi izleme eğiliminde olsa da, Slovenya'nın ücretli yolları biraz alışılmadık. Başlamak gerçekten karmaşık görünebilir, ancak bu blog onları sizin için yıkacak!

Slovenya yolculuğunuza başlamadan önce , bir vinyet satın aldığınızdan emin olmalısınız. Bu, sınırlı bir süre için Slovenya otoyollarına erişmenizi sağlayan turuncu ücretli bir etikettir. Kartlar bir yıl, bir ay ve hatta bir hafta satın alınabilir! Hangi vinyeti satın alacağınıza karar verirken, kalış sürenizi aklınızda bulundurun. Diğer ülkelerden farklı olarak, Slovenya ücretli yollar kat edilen kilometrelerce değil, zaman kısıtlamalı otoyol ve otoyol kullanımında çalışır.

Bununla birlikte, üç araç sınıfı vardır ve fiyatlar, aracınızın kapsamına giren sınıflandırmaya göre değişebilir - bir karavan kullanıyorsanız, 2A kategorisine girer. Aracınızı doğru bir şekilde sınıflandırmak için ulusal web sitesindeki sınıflandırma gereksinimlerini kontrol etmekten çekinmeyin. 2A araçlar için fiyatlandırma aşağıdaki gibidir:

Yıllık vinyet: 110 € (93,56 £)

Aylık vinyet: 30 € (25,52 £)

Haftalık vinyet: 15 € (12,76 £)

Slovenya'daki vinyetler, ülkedeki tüm benzin istasyonlarından, bazı posta ofislerinden ve büfelerden varışta satın alınabilir. Ulusal web sitesinde daha kapsamlı bir satış noktası listesi bulunabilir .

Vinyet sistemi nedeniyle, ilçe boyunca araç kullanırken geçiş ücretlerine tabi olma olasılığınız düşüktür. Ancak bu, herhangi bir ücret ödemekten muaf olduğunuz anlamına gelmez. Yolculuğunuza başlamadan önce geçiş ücretlerini öğrenmek istiyorsanız, bu ücretli yol hesaplayıcı web sitesine her zaman başlangıç ​​noktanızı ve varış adresinizi girebilirsiniz . Size toplam geçiş ücretini vermenin yanı sıra, bu web sitesi seyahat ettiğiniz mesafeyi ve ücretlendirilen tam mesafeyi görmenizi sağlayarak Slovenya yolculuğunuzun planlanmasını kolaylaştırır! Bütçenizi oluştururken, kamp aracının ne kadara mal olacağını kontrol edin .

Bu ülkede ücretsiz rotalarda seyahat etmek zor değil. Google haritaları kurtarıcınız olacak! Ücret ücretlerinin tam ayrıntılarını sunmasa da, hangi rotaların ücretli olduğunu ve / veya kısıtlı olduğunu gösteren, seçmeniz için çok sayıda rota sunar. Dolayısıyla, tek yolunuzun vinyetinize ek olarak daha fazla ücret ödemek anlamına geleceğini düşünüyorsanız, endişelenmeyin! Google haritalarının size sunduğu seçeneklerden birini seçerek rotalarınızda seçici olabilirsiniz.

Genel ipuçları:

  • Araç kiralayanlarınız için Slovenya'da vinyet satın alma konusunda endişelenmenize gerek yok. Kiralama şirketi bir tane sağlamalı ve şüpheniz varsa, ön camda turuncu bir çıkartma olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun!

  • Kasım ve Mart arasında seyahat ediyorsanız , bagajda kış lastikleri veya kar zincirleri gibi kış ekipmanı bulundurduğunuzdan emin olun .

  • Yaz aylarında seyahat ediyorsanız, bazı gök gürültülü fırtınalarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Çoğu zaman bu, yağan yağmurda araba kullanacağınız anlamına gelir ve bu da yolculuğunuzu biraz daha zorlu hale getirebilir. Bu nedenle, gerekirse, yağmur düzelene kadar yolun kenarına park etmek için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun!

  • Ücretli geçiş ücretleriyle karşılaşmanız pek olası olmasa da, beklenmedik ücretlerle karşılaşmadığınızdan emin olmak için rotanızı ücretli yol hesaplayıcısı kullanarak planladığınızdan emin olun.


Artık Slovenya'nın ücretli yollarında uzman olduğunuza göre, çantalarınızı toplamaya ve yolculuğunuza başlamaya hazırsınız! Kendinizi bu ülkenin sunduğu eşsiz kültüre daldırdığınızdan emin olun ve Slovenya'nın gizli mücevherlerini keşfetmek için daha az gidilen yolları keşfetmeyi unutmayın. Bu yolculuk için bir minibüse mi ihtiyacınız var? Uygun fiyatlı kamp aracımıza göz atın veya bu yolculuğa çıkmak için bir T5 kiralayın !
Comentários


bottom of page