top of page

Marmaris'te Gezilecek Tarihi Yerler


Marmaris'te Gezilecek Tarihi Yerler
Marmaris'te Gezilecek Tarihi Yerler

Marmaris, Türkiye'nin en popüler tatil beldelerinden biri olmasının yanı sıra, tarihi ve kültürel açıdan da zengin bir yerdir. Marmaris'te gezilecek tarihi yerler arasında kaleler, müzeler, camiler, kervansaraylar, mezarlar ve köprüler gibi pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu yazıda, Marmaris'te ziyaret edebileceğiniz en önemli 10 tarihi yeri tanıtacağız.


1. Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

Marmaris Kalesi, Marmaris'in simgelerinden biridir. İyonlar tarafından M.Ö. 1044 yılında inşa edildiği sanılan kale, daha sonra Büyük İskender ve Osmanlılar tarafından onarılmıştır. Kale, 1980 yılında restore edilerek Arkeoloji Müzesi'ne dönüştürülmüştür. Müzede, Marmaris ve çevresinde yapılan kazılarda bulunan eserler sergilenmektedir. Bu eserler arasında cam, seramik, sikke, takı ve heykel gibi çeşitli dönemlere ait parçalar bulunmaktadır. Kaleye giriş ücreti 20 TL'dir. Kale, şehir merkezinde deniz kenarında yer almakta ve etrafından harika manzaralar sunmaktadır.


2. Hafsa Sultan Kervansarayı

Hafsa Sultan Kervansarayı, Marmaris'in en eski yapısıdır. Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan tarafından 1545 yılında yaptırılmıştır. Kervansaray, Osmanlı döneminde ticaret yollarının üzerinde konaklama ve dinlenme yeri olarak kullanılmıştır. Bugün ise kervansarayın içinde hediyelik eşya dükkanları, kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Kervansarayın avlusunda ise yaz aylarında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.


3. Sariana Türbesi

Sariana Türbesi, Marmaris'in en gizemli tarihi yerlerinden biridir. Türbe, Kanuni Sultan Süleyman'ın sevgilisi olduğu söylenen Sariana adlı bir kadına aittir. Sariana'nın kim olduğu ve nasıl öldüğü tam olarak bilinmemektedir. Bazı rivayetlere göre Sariana, Kanuni'nin Rodos seferine katılmış ve Marmaris'te veba salgınında hayatını kaybetmiştir. Bazılarına göre ise Sariana, Kanuni'nin eşi Hürrem Sultan tarafından zehirlenmiştir. Türbe, Marmaris Kalesi'nin hemen yanında yer almaktadır.


4. İbrahim Ağa Camii

İbrahim Ağa Camii, Marmaris'in en büyük camisidir. Cami, 1789 yılında İbrahim Ağa adlı bir zengin tarafından yaptırılmıştır. Caminin mimarisi klasik Osmanlı tarzındadır. Caminin içinde güzel süslemeler ve ahşap işlemeler bulunmaktadır. Caminin avlusunda ise bir saat kulesi ve bir çeşme yer almaktadır.


5. Kapalı Çarşı (Bedesten)

Kapalı Çarşı, Marmaris'in en hareketli noktalarından biridir. Çarşı, 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Çarşıda pek çok dükkan, tezgah ve pazar yeri bulunmaktadır. Çarşıda hediyelik eşya, takı, baharat, halı, deri, tekstil ve daha pek çok ürün satılmaktadır. Çarşıda pazarlık yapmayı unutmayın.


6. İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı

İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı, Marmaris'in doğal ve tarihi güzelliklerini bir arada sunan bir yerdir. Park, Marmaris merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Parkta, Marmaris Körfezi'ne hakim bir noktada bulunan İyilik Kayalıkları adlı devasa kaya oluşumları görülmeye değerdir. Bu kayalıkların üzerinde ise Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır. Bu kalıntılar arasında sarnıçlar, duvarlar, mezarlar ve tapınaklar gibi yapılar vardır. Parkta ayrıca piknik alanları ve yürüyüş yolları da bulunmaktadır.


7. Taşhan ve Kemerli Köprü

Taşhan ve Kemerli Köprü, Marmaris'in tarihi dokusunu yansıtan iki önemli yapıdır. Taşhan, 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edilmiş bir handır. Hanın içinde bir cami, bir hamam ve bir çeşme bulunmaktadır. Hanın yanında ise Kemerli Köprü adlı bir köprü yer almaktadır. Köprü, 17. yüzyılda Osmanlılar tarafından yaptırılmıştır. Köprü, Marmaris Çayı üzerinde kurulmuştur ve üzerinde iki kemer bulunmaktadır.


8. Amos Antik Kenti

Amos Antik Kenti, Marmaris'in en eski tarihi yerlerinden biridir. Kent, Marmaris merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Kent, M.Ö. 6. yüzyılda kurulmuştur ve Karia uygarlığına aittir. Kentte, tiyatro, agora, tapınak, surlar ve mezarlar gibi yapılar bulunmaktadır. Kentten ayrıca muhteşem deniz manzarası da izlenebilmektedir.


9. Nimara Mağarası

Nimara Mağarası, Marmaris'in en ilginç tarihi yerlerinden biridir. Mağara, Marmaris merkezine 12 km uzaklıkta yer alan Cennet Adası'nda bulunmaktadır. Mağara, yaklaşık 30 bin yıl önce insanların yaşadığı bir yerdir. Mağarada yapılan kazılarda çeşitli hayvan kemikleri ve taş aletler bulunmuştur. Mağaranın girişi ise Helenistik dönemde bir tapınağa dönüştürülmüştür.


10. Fethiye Kayaköy

Fethiye Kayaköy, Marmaris'ten yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alan Fethiye ilçesinde bulunan bir köydür. Köy, 1923 yılında Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan nüfus mübadelesi sonucunda terk edilmiştir. Köyde yaklaşık 500 adet taş ev bulunmaktadır. Bu evlerin çoğu harabe halindedir ancak bazıları restore edilmiştir. Köyde ayrıca iki adet kilise de bulunmaktadır.

Comments


bottom of page