top of page

Karavan Sürmek İçin İpuçları

Karavan kullanmak beklenenden daha kolay. Araba sürmeye alışkınsanız ve bir karavan sürerken farkları biliyorsanız, iyi sürücü olursunuz. Çok hızlı sürmeyin ve kendinize bol bol alan sürüş mesafesi sağlayın. Pek çok insan büyük, geniş ve uzun bir karavan kullanırken bakış açısını kaybediyor. İlk sefer korkutucu olabilir ama doğru önlemlerle bu korkuyu ortadan kaldırabilirsiniz.Karavan Sürmek İçin İpuçları
Karavan Sürmek İçin İpuçları


Genişliği İzle

Ortalama bir karavan, ortalama bir arabadan neredeyse bir metre daha geniştir. Yolun ortasına doğru sürmeye alışkınsanız, kendinizi karşıya geçerken bulabilirsiniz. Bu ekstra genişliğin farkında olun.


Bu nasıl çözülür: Bunu düzeltmek için kendinize kaldırıma normalde yaptığınızdan biraz daha yakın sürmeyi öğretin. Boşluğa alışmak için bunu kendi arabanızda yaparak başlayın ve ardından yavaşça karavana gidin.

Karavanı sürmeden önce, yan aynaları aracın yan tarafının dörtte birini görene kadar ayarlayın. Bu pozisyonda, aracınızın yolda nerede olduğunu görebilmelisiniz. Şeridinizde kalıp kalmadığınızı sık sık kontrol etmeyi unutmayın.


Ortayı izle

Dönerken, arka tekerlekler daha kısa bir rota izledikleri için ön tekerleklerin yönüyle eşleşmemelidir. Karavanlar gibi daha uzun araçlarla bir fark yaratabilir. Dönüşler yanlış yapılırsa, arka tekerlekler kaldırıma çarpabilir ve bu da aracın dengesini kaybetmesine neden olabilir.


Gözün üstünde:

Bunu önlemek için kaldırımlara, yol işaretlerine veya diğer nesnelere dikkat edin. Direksiyonu istediğiniz yöne çevirin ve kaldırım taşı gibi engellere dikkat edin. Bunlardan herhangi birine çok yaklaşırsanız, geçene kadar biraz düzeltin, daha fazla yer açın ve sonra dönmeye devam edin. Keskin bir dönüşse, büyük bir daire oluşturmak için önce direksiyonu diğer yöne çevirebilirsiniz. Yavaş sürün ve göstergelerinizi önceden kullanın (her zaman yapmanız gerektiği gibi).

Arkayı İzle

Karavanın ortası ön tarafla aynı yöne giderken, karavanın arkası diğer tarafa dönecektir. Ne kadar döneceği arka tekerleklerin arkasındaki parçanın uzunluğuna bağlıdır. Bu yaklaşık 1,50 metre olabilir, bu da oldukça büyük bir miktarın döndüğü anlamına gelir. Yolda engel olan noktalardan uzaklaşıp, park yerleri veya benzin istasyonları gibi keskin dönüşler yapmanız gerekip gerekmediğini düşünmek önemlidir.

Ters yönde engeller varsa, arka tekerlekler bu engelleri geçene kadar düz sürün. Yavaşça dönün ve aynaların arkasındaki engellere bir göz atın. Buradaki fikir, ani ve keskin dönüşler değil, geniş kavisli dönüşler yapmaktır.

Aracınızı her park ettiğinizde, park yerinden nasıl çıktığınızı düşünün. Bu, keskin bir dönüş yapmanız gerektiği anlamına geliyorsa, sırt için tek yöne dönen ve orta kısım aynı yöne giden yeterli alan olduğundan emin olun.

Park Etme ve Geriye Doğru Sürüş

Küçük park yerlerinden kaçınmaya çalışın, özellikle olası engeller içeriyorlarsa. Sürücünün engeller hakkında kötü bir görüşe sahip olduğu durumlarda talimatlar verebilecek birine sahip olmak her zaman kullanışlıdır.

Aynaları kullanma konusunda kendinize güven kazanmayı öğretin. Omzunuzun üzerinden bakmak veya dikiz aynasını kullanmak bir karavanda işe yaramaz. Yan aynalardan ve ölüm açısı aynalarından yararlanmalısınız. Sadece dikiz monitörlerinize güvenmeyin. Çoğunlukla aşağıya odaklanırlar ve yukarıdaki engelleri gözden kaçırabilirler. Geriye doğru giden karavanlar arabalara benzer. Aynalarınız, tampon dahil aracın yan taraflarını görebileceğiniz şekilde yerleştirilmiştir.

Hızınızı ve Mesafenizi İzleyin

Ağır araçların kırılması, hafif araçlara göre daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Ne kadar zaman farklı faktörlere bağlıdır, ancak en önemlisi kendinize karar verebileceğiniz hızdır. Hızınızı düşürün. Bununla benzinden de tasarruf edersiniz.

İlerlemeyi artırın. Kazaları önlemenin en iyi yolu, kendinizle önünüzdeki araba arasındaki mesafeyi artırmaktır.

Daha yavaş sürmenin bir başka avantajı da, önünüzdeki araçlarla aranızda boşluklar oluşması ve diğer sürücülerin sizi güvenli bir şekilde geçmeleri için yer açmasıdır.

Zamanınızı Değiştirin Şeritleri Değiştirin

Başka bir şeride geçmeden önce aynalarınızı (ve sonunda dikiz monitörünü) kontrol edin. Yan dönüş sinyal lambalarınızı kullanın. Şeridi değiştirmeden önce aynalarınızı ikinci kez kontrol edin.


Araba sürebiliyorsan, karavan sürebilirsin

Karavan sürmek sandığınızdan daha kolay. Doğru bilgiler ve doğru sürüş teknikleriyle, bir sonraki varış noktanıza rahat bir şekilde giderken güvenliği garanti edersiniz.


Comments


bottom of page