top of page

Karavan alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Karavan çeşitleri.

Karavan almayı düşünen kişiler, karavan alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırmaktadır. Hangi karavan bana daha uygun diye soranlar için işte, tüm detaylar…Karavan almayı düşünenler karavan alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini araştırmaktadır. Karavanlar ile ilgili detaylar yazımızda…

Karavan Nedir?

Karavanların, 1800’lü yıllarda sirk çalışanlarının ve Avrupalı Çingenelerin seyahatleri için kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Karavanlar ilk olarak Çekme karavan şeklinde çıkmıştır fakat yaşanan gelişmeler sonrası zamanla Motorkaravana dönüşmüştür. İçinde insan yaşayacak şekilde kamp taşıtı olarak tasarlanan karavanlar, son dönemlerde tekrar popüler olmaya başlamıştır.


Karavan Çeşitleri Nelerdir?

Karavanlar, iki modeli ile bilinmektedir. Bu modeller: Çekme karavan ve Motorkaravandır. Çekme karavan, bir römork tarzında olan karavandır. Çekme karavanlar kendi içerisinde şu şekilde kategorilendirilir:


  • Fifth Wheelers Caravans (Beş Tekerlekliler Karavanları)

  • Folding Caravans (Katlanan Karavanlar)

  • Pop Top Caravans (Tavanı Yükselen Karavanlar)

  • The American Airstream (Amerikan Airstream)

  • The Conventional Caravans (Klasik Çekme Karavanlarlar)

  • The Stylish Caravans Tiny GRP Caravans (Mini Karavanlar)

  • Tiny Teardrop Trailers (Küçük Gözyaşı Römorkları )

Türkiye’de çekme karavanlar, ağırlığa göre derecelendirilmektedir. Bunun sebebi 750 KG altında yer alan karavanların ruhsatsız kullanılabilip 750 KG üstünde ağırlığı olan karavanların, özel bir ruhsatla kullanılmasıdır.

Motokaravanlarda kamp yapmak çekme karavanlara göre daha uygundur. Tek parça halinde bulunur. Motorkaravanlar gruplaa ayrılmaktadır. Bu grup şu şekildedir:


Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Her araçta olduğu gibi karavan alırken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi karavanın seyahat etmeye uygun olup olmasıdır. Daha sonrasında hangi karavan türünün alınacağına karar verilmelidir. Karavanların, şasi/ gövde altına, dış görünüşe, karavanın içine dikkat edilmelidir. Bununla birlikte paslanmaya, amortisörlere, kabloların durumuna, çeki yapan demire, pencerelere, tenteye, havalandırmasına, temiz ve kirli su deposuna, bağlantı noktasına, kilitlere bakılmalıdır.


Çünkü Çekme karavanın kendine has özellikleri bulunduğu gibi Motorkaravanın da kendine ait özellikleri vardır. Motorkaravanın ağırlığı ve ağırlık gücü önemlidir. Bununla birlikte karavanın içersinde yer alan araç gereçlerin dayanıklılığı önemli yer tutmaktadır. Bu karavan türünde buzdolabı kullanılabilir. Bunun için yeterli enerjiye sahip araç seçilmelidir. Çekme karavanlarda hız sınırı bulunurken Motokaravan için herhangi bir hız sınırı belirlenmemiştir.


Çekme karavan alınırken karavanı çekecek olan karavanında iyi seçilmesi gerekmektedir. Aracın çekim gücü iyi olmalıdır. Karavanın içerisinde yer alan eşyaların sabitlenmesine özen gösterilmesi lazımdır. İyi sabitlenmeyen araç gereçler, kişilere sorun yaratabilmektedir. Çekme karavanlarda 80 km/saat hız sınırı bulunmaktadır. Karavan ve aracı birbirine ekleyecek ekipmanın iyi seçilmesi gerekmektedir. O ekipman ayrılarak sizi yarı yolda bırakabilir. İkinci el karavan alınırken bütün bu özelliklere daha çok dikkat edilmesinde fayda vardır. Aracı almadan önce test sürüşü yaparak aracın özelliklerini gözlemleyebilirsiniz. Bununla birlikte aracın muayenesini yapım yılını sormanız sizin için daha iyi olacaktır.


Hangi Karavan Türü Tercih Edilmelidir?


Karavanlar tür ve çeşitlilik olarak değişiklik göstermektedir. Bu konuda hangi karavanın tercih edileceği kişinin zevklerine göre değişir. Öncelikli olarak Çekme karavan mı Motorkaravan mı alınacağını kararlaştırılmalıdır. Bununla birlikte karavan almak için ayırdığınız bütçe de önemli yer tutar. Motorkaravanlar daha fazla avantajlı görünmektedir. Fakat Motorkaravanlar, sürüş zorluğu yaşanmaktadır. Çekme karavanlar tek parça olmadığı için tercih edilme sayısı fazladır. Çekme karavanlar, iki parçaya ayrıldığından küçük bir parçaya dönüşebilmektedir.Comentarios


bottom of page