top of page

İtalya'da Araç Kullanma Kuralları

İtalya'da bir yol gezisi… daha iyi ne olabilir? Eh, İtalya'da ehliyet gereklilikleri, araç donanımı, hız limitleri konusunda endişelenmeden ve önündeki ücretli yollara hazırlıklı bir İtalya yolculuğu. Bana mükemmel bir yaz gibi geldi! Öyleyse, İtalya'da kaygısız bir yolculuğun tadını çıkarmak için neye ihtiyacınız olduğuna bir göz atalım.

İtalya'ya Sürüş

Her yolculuk bir yerden başlamalı, değil mi? Dolayısıyla, sizinki başka bir yerden başlıyorsa, İtalya'ya seyahat etmeyi de tatilinizin bir parçası olarak düşünmelisiniz. İtalya'ya gitmeyi bir seyahat aracı haline getirmeyin, onu eğlenceli ve macera haline getirin.

İngiltere'den mi geliyorsunuz? Fransa'ya giden bir feribotla oradan aşağı sürmeyi düşünün. İngiltere'den feribot fiyatları için kapsamlı rehberimize göz atın ve rotanızı belirleyin.

Avrupa'nın başka bir bölgesinden mi gidiyorsunuz? Kesinlikle feribot maliyetlerinden tasarruf edeceksiniz, ancak bu her şeyin sorunsuz bir seyir olduğu anlamına gelmez. Diğer ülkeleri geçerken, paralı yollar, çevre bölgeleri ve daha fazlası gibi şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir ! Bunlar her zaman yönetilebilir ve bir vinyet siparişi vermeyi veya bir çıkartma uygulamayı - hatta bunlardan kaçınmak için rotanızı akıllıca planlamayı içerir.

Lisans ve Gereksinimler

Herhangi bir AB üye devleti tarafından verilen sürücü ehliyetleri İtalya'da geçerlidir ve bunlardan birine sahip olmak, İtalya için uluslararası sürücü iznine ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Eğer ehliyetiniz yoksa, uluslararası bir sürücü belgesi almanız gerekecektir. Bu, orada ne kadar zaman geçireceğinizden bağımsızdır. Ancak, bu izin İtalya genelinde ve 150'den fazla Birleşmiş Milletler üye ülkesinde geçerlidir .

ABD'den mi geliyorsunuz? AAA veya AATA aracılığıyla İtalya için uluslararası sürücü izninizi ayarlamanız tavsiye edilir .

Başka bir yerden mi seyahat ediyorsunuz? Dolandırıcılık veya aşırı ücret alma olasılığını azaltmak için sadece terimi arayın ve devlet tarafından organize edilmiş bir web sitesi seçin.


İtalya'da Sürüş Kuralları

İtalya için sürüş kuralları Avrupa'nın geri kalanından çok farklı değil, ancak emin olmak için önemli olanlardan bazıları şunlardır:

 • Araba kullanmak için 18 yaşından büyük olmalısınız.

 • Sağdan devam edin ve sola doğru ilerleyin.

 • İki şeritli otoyollarda kısa farlar kullanılmalıdır.

 • Kasaba ve köylerden geçerken, korna yalnızca acil durumlarda kullanılabilir - bu yoldaki öfkeyi kontrol altında tutun!

 • Tramvaylar ve trenler geçiş hakkına sahiptir.

 • Kask, tüm motosiklet ve moped sürücüleri için zorunludur. Önce güvenlik, sonra saç.

İtalya'da Hız Sınırları

Kentsel alanlar: 50km / h - 31mph Yerleşim alanları dışında: 90km / h - 56mph veya 110km / h - 68mph Otoyollar: 130km / h, 81mph

Ancak, karavanınız veya karavanın ağırlığı 3,5 ton ile 12 ton arasındaysa, bunlar İtalya'da sürüş hız sınırlarınızdır: Şehir içi alanlar: 50km / s - 31mph Yerleşik alanların dışında: 80km / s - 50mph Otoyollar: 100km / s, 62mph


İtalya için Zorunlu Ekipman

Aşağıdaki güvenlik ekipmanlarını taşımanız gerekir:

 • Yansıtıcı üçgen

 • Yansıtıcı güvenlik yeleği

 • Yedek lastik

 • Yangın söndürücü (önerilir)

Ayrıca aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun:

 • Uluslararası Sürücü Belgesi / AB Sürücü Belgesi

 • Sorumluluk Kanıtı Sigortası

 • Kimlik / Pasaport

İtalyan Yol İşaretleri

İtalyan yol işaretlerinin çoğu genel olanlara karşılık gelir, dikkat edilmesi gereken tek fark:

 • zona traffico limitato - Kırmızı kenarlıklı bu basit beyaz daire genellikle şehir merkezlerine yerleştirilir ve özel izin olmadan erişimi kısıtlar.

 • disco orario - Bu, gerekli olan bir park diskine atıfta bulunur. Ve "ora" bir saattir, böylece ne kadar kalabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

 • Kahverengi yol işaretlerine dikkat edin, bunlar tarihi veya turistik bir cazibe olduğunu gösterir!

 • İtalya'da araç kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli kelimeler: sağ (sağ), sol (sol), düz (düz), çıkış (çıkış), geçiş ücreti (ücretli geçiş).

İtalya'da Ücretli Yollar

İtalya'da ücretli yollar, autostrada'dan çıkarken (yeşil işaretler onları belirtir), ilk geldiğinizde bir bilet kullanarak bulunur. Nakit ödeme yapmanız gerekecektir. Aylık abonelik ödeyen kullanıcılar için bir şerit olan Telepass şeridinde araba kullanma hatasına düşmeyin. Bu hatayı yapmak ağır bir para cezasına neden olabilir.

Rota İpuçları

Artık nasıl gideceğimizi bildiğimize göre, nereye gideceğiz? İşte İtalya'daki en iyi yol gezilerinden birkaçı: 1. Stelvio Geçidi Bu Kuzey yollarında giderken nefes kesici dağ manzaralarını izleyin. Bu rota Bolzano, Bormio, Stelvio ve Livigno'daki durakları içerir. İtalya'daki bu rota, bu dağlarda yürüyüş yapmak ve lezzetli Kuzey mutfağının tadını çıkarmak isteyen doğa severler için idealdir. 2. Toskana'yı Keşfetmek Rüzgar saçlarınızda ve güneş ışığı çarparken dolambaçlı şeritlerden aşağı gitmek mi istiyorsunuz? Seyahatle geçen bir günü en lezzetli şarapla bitirmek mi? Ardından Floransa'dan Toskana kırsalına doğru, üzüm bağlarında, lezzetli yemek mekanlarında ve şirin otellerde mola vererek bu rotanın tadını çıkarın. 3. Garda Gölü Göz alıcı Como Gölü'nden daha az bilinen ve İtalya'nın Veneto bölgesinde yer alan burası, mükemmel bir yaz tatili beldesidir. Pastel renkli İtalyan villaları, berrak suları ve yemyeşil manzarası en güzel tatil fotoğraflarını ortaya çıkaracak. Uzun bir rota, ama kesinlikle buna değer!

Öyleyse çantalarınızı toplayın, İtalya'da bir karavan kiralayın ve macera başlasın! Gelecek lezzetli yemekler için lastikli pantolonlar ve yol için harika bir çalma listesi hazırladığınızdan emin olun.İtalya'da Araç Kullanma Kuralları
İtalya'da Araç Kullanma Kuralları

Комментарии


bottom of page