top of page

Fransa'da Karavanla Sürüş Kuralları

Fransız sürüş yasaları ve yönetmeliklerinin bir koleksiyonu olan Code de la Route, diğer Avrupa ülkelerindekilere çok benziyor, ancak bu yolculuk parfesine giderken her zaman bilinmesi gereken tuhaf yönleri var. Fransa'da aklınızda bulundurmanız gereken araç kullanma kurallarının kısa bir özeti:


Ne Getirmeli ve Evde Ne Bırakmalı

Hız kameralarını tespit edebilen cihazlar, 1.500 € ceza ile Fransız sürüş yasalarına göre kesinlikle yasaktır. Fransa'dan geçerken bile tüm araçların Fransa'da bir alkol ölçer cihazı veya en az 2 adet tek kullanımlık alkol ölçer cihazı taşıması gerekmektedir. Ayrıca her araba için bir uyarı üçgeni ve flüoresan yelek ve Büyük Britanya'dan gelen ziyaretçiler için bir GB etiketi gereklidir.

Code de la Route, aşağıdaki belgelerin tüm sürücüler tarafından taşınmasını gerektirir:

  • Geçerli bir tam sürücü belgesi (Geçerli Birleşik Krallık ehliyeti yeterlidir)

  • Arabanın orijinal tescil belgesi (bunu karavan sahibi ile kontrol edin)

  • Trafik sigortası sertifikası

  • Pasaport (lar)


Fransa'da Hız Sınırları

Aksi belirtilmedikçe, Fransa'daki hız sınırları aşağıdaki gibidir:

  • Ücretli otoyollarda 130 km / sa (80 mil / sa)

  • Çift yollarda ve ücretli otoyollarda 110 km / sa (68 mil / sa)

  • 90 km / sa (56 mil / sa) diğer yollarda

  • Kasabalarda 50 km / s (31 mph)

Karavan çeken araçlar için, eğer römork aracın ağırlığını aşarsa, hız limitleri% 30'dan daha az aşarsa 65 km / sa (40 mph) ve% 30'dan fazla aşarsa sınır 45 km / sa. (28 mil / sa.).

Yeni sürücüler söz konusu olduğunda, otoyollarda 110 km / sa (68 mil / sa), şehir içi otoyollarda 100 km / sa (62 mil / sa) ve yollarda 80 km / sa (50 mil / sa) hızın aşılması yasaktır. Fransa'da sol şerit olan dış şeritte seyahat eden araçlar, güvenlik amacıyla minimum 80 km / sa (50 mil / sa) hız sınırı vardır.


Farlar

Zorunlu olmamakla birlikte, farların her zaman ve şehir dışındaki her türlü hava koşulunda kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Fransız sürüş yasaları, farların zayıf gündüz görüş koşullarında ve geceleri kullanılması gerektiğini belirtiyor. Karavanlar ve karavanlar, kötü hava koşullarında ve tünellerde araç kullanırken her zaman ışık kullanmak zorundadır.


Alkol Toleransı ve Cezalar

Bordeaux'dan bir kadeh lezzetli kırmızı şarap içmeden önce, alkol tüketimiyle ilgili olarak Fransa'da araba sürmenin kurallarını hatırlayın. Fransa'da çok katı alkollü araç kullanma yasaları vardır; Maksimum 0,8 mg / ml olan Büyük Britanya ile karşılaştırıldığında, Fransa'da kanınızda litre başına maksimum 0,5 mg / ml alkole izin verilmektedir. Kanınızda izin verilen alkol limitinin üzerinde test yaptırılırsanız, 4.500 € 'ya kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz ve mahkemeye çıkmanız istenir.


Çocuklarla Araç Sürmek

Code de la Route, 10 yaşın altındaki çocukların yalnızca arka koltukta araç kullanmalarına ve ağırlıklarına göre uygun bir emniyet sistemi kullanmalarına izin verir; 15 kilogramın üzerindeki çocuklar, emniyet kemerini yalnızca yastıklı koltukla kullanabilirler.


Otoyollar

Yaklaşık 8.000 kilometre Fransız yolu otoyoldur. Otoyolları gösteren Fransız yol tabelalarının üzerinde mavi bir arka plan ve beyaz yazı vardır. Çoğu zaman, konuma bağlı olarak çeşitli ücretlerin alındığı yol boyunca gişeler vardır. Yolculuğunuzun otoyol geçiş ücretlerinde size ne kadara mal olacağını kontrol etmenin en kolay yolu, aşağıdaki web sitesine gidip sadece başlangıç ​​ve varış noktanızı girmektir:

Otomatik Rotalara buradan göz atın

Büyük Britanya'dan bir araba veya karavanla gelirken, Eurotunnel gitmenin yoludur; sadece 35 dakika içinde Fransa'da olacak ve keşfetmeye hazır olacaksınız! Eurotunnel, saatte 4 adede kadar kalkışla kesintisiz çalışır. Maliyet ve bilmeniz gereken diğer her şey hakkında daha fazla bilgi için, buradan Eurotunnel sitesine bir göz atın .

Yerlilerden Fransa'da araba kullanmak için ipuçları

Sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde seyahat ediyorsanız, ülkenin dört bir yanındaki yerel halk yoğun saatler konusunda uyarıyor; 7.30 - 9.00 ve 17.30 - 7.30 saatleri arasında büyük şehirlerden geçerken veya geçerken dikkatli olun - bu zamanlarda trafik çok yoğun olabilir. Bu, örneğin Noel öncesi veya Ağustos sonu gibi tatil dönemlerinin başlangıcı ve bitişi için de geçerlidir.

Ayrıca Fransa'daki gezginler için tasarlanmış, size en hızlı yolu, en doğal olanı veya en dikkat çekici yerlerde en çok durağı olanı gösterebilecek haritalar da var; bunlar için Mappy'yi ziyaret edin

İşte orada, şimdi hazırlıklı olmalısın veya en azından Fransa'ya bir yolculuğa hazırlanmak için ne yapacağını bilmelisin! Şimdi tek yapmanız gereken, hangi karavana bineceğinize karar vermek!Fransa'da Karavanla Sürüş Kuralları
Fransa'da Karavanla Sürüş Kuralları

Comments


bottom of page