top of page

Balık türleri ve tercih ettikleri yemler.

#Marmaris kıyıları iki deniz tarafından yıkanmasına rağmen - Akdeniz ve Ege, her ikisinde de balık tür çeşitliliği hemen hemen aynıdır. Ana yırtıcı olmayan balıklar, burada birkaç çeşitte temsil edilen kefal ve çipuradır. Bununla birlikte, bu balıklar yalnızca nispeten yırtıcı olmayan olarak kabul edilebilir, çünkü tatlı su kefalinin yanı sıra her fırsatta yavru ve #karides avlarlar.


Daha yaygın olan balık türleri arasında, hepsi kum solucanı veya bir dilim balık tarafından yakalanabilen wrasse, keçi balığı ve diğerlerinden bahsedebilirim. Kum kurdu veya kral ragworm oldukça yumuşaktır ve bu yumuşaklık nedeniyle balık onu kancadan hızla çeker. Ayrıca, bu solucan balıkçı dükkanında oldukça pahalıya mal oluyor, bu yüzden bir dilim balık daha iyi bir seçim gibi görünüyor.


Balık türleri ve tercih ettikleri yemler.
Balık türleri ve tercih ettikleri yemler.

Geleneksel balıkçılık yöntemi.

Diğer birçok kıyı ülkesinde olduğu gibi Marmaris için de geleneksel olan elle balık avıdır (1,0 mm'lik güçlü olta, plastik makaraya sarılmış, yaklaşık 200 gr kurşun ve iki veya üç kanca). Bu tür balıkçılık, kıyıdan uzağa atmak zor olduğu için çoğunlukla bir tekneden veya bir iskelede etkilidir. Olta balıkçıları yem olarak bir dilim balık kullanır.


Dip balıkçılığı ve bobber ile balık tutma.

Bobber, özellikle kum solucanı veya beyaz ekmek ile balık tutmak çok eğlenceli olabilir. Son yem, başta kefal olmak üzere balıkların gemilerden suya atılan yiyecek artıklarını topladığı limanlarda çok etkilidir. Yerel balıkçılar genellikle içi su dolu bir şamandıra ve bir metre uzunluğundaki florokarbon atkı üzerinde birkaç kanca kullanırlar; Bu montaj, balık aramak için oldukça uzağa atılabilir. Ama ben şahsen 7-8 metre uzunluğunda ve biraz bobberli bir direk tavsiye ederim, çünkü bu şekilde limanda gerçekten çok sayıda farklı balık alabilirsiniz.


Hafif çubukla dip balıkçılığı, su yüzeyinin durgunlaştığı akşam veya gece geç saatlerde çok ilginçtir. O zamanlar birçok farklı balık türü vatoz ya da kefal olarak deniz kıyısına yaklaşır. Yem olarak yerel balıkçılar tekrar dilimlenmiş balık veya paçavra kullanırlar.


Ana yırtıcılar ve yem balıkçılığı.

Daha önce de belirttiğim gibi, denizdeki hemen hemen tüm balık türleri yırtıcı olarak kabul edilebilir ve çipura veya fugu bile silikon yemle başarılı bir şekilde yakalanabilir. Bununla birlikte, #lüfer, #barracuda ve #leerfish gibi bazı özel yırtıcılar da vardır. Yaz aylarında en başarılısı, özellikle farklı deniz akıntılarının birleştiği, sardalya gibi küçük balıkların büyük sürülerini kendine çeken şafakta ve alacakaranlıkta lüfer için balık tutmaktır. Pek çok cazibe arasında, aktif seğirme ile çok hızlı sürülmesi gereken Rapala MaxRap 23 veya Mommotti Seaspin 180SS'yi tavsiye ederim.


Nelere özellikle dikkat etmelisiniz?

Son olarak, tatilin tadını çıkarmanıza ve gereksiz sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olacak birkaç ayrıntıya dikkatinizi çekmek istiyorum:


Güçlü güneş ışınlarından korunmak için 50+ güneş yağını yanınıza almayı ve özellikle 10 ile 16 saat arasında düzenli olarak kullanmayı unutmayın. Ancak buna rağmen cildiniz yanacak, #D-Panthenol kullanın ve gece rahat uyuyacaksınız.

lüfer gibi bazı balıkların eti çok çabuk bozulur, bu yüzden hemen pişirmeye çalışın veya dondurun. Zehri siyanürden daha güçlü olduğu için fugu eti tüketmekten kesinlikle kaçının!

dalgalarda balık tutmaktan korkmayın, tam tersine su biraz çamurlu olduğunda büyük balıklar bile dikkatlerini kaybederler. Ancak dalga yüksekliği bir metreyi geçtiğinde balık avında çok dikkatli olun.

Akdeniz ve Ege denizlerinde de birkaç tehlikeli balık türü bulunmaktadır. Bu deniz kestanesi, daha büyük yabani, akrep balığı ve dikenli vatoz. Özellikle ıssız kumsallarda suya palet veya lastik terlikle girmek daha iyidir. Neden hiçbir şey için sağlığınızı riske atıyorsunuz?

Comentarios


bottom of page