top of page

Almanya'da Araç Kullanma Kuralları

Almanya, şehirlerin yakınlığı ve otoyollardaki olağanüstü yüksek hız limitleri nedeniyle bir yolculuğa çıkmak için en iyi ülkelerden biridir! Ancak, başka bir ülkeye girerken, yasalara aykırı bir şekilde tatilinizi kesintiye uğratmamak için kendinizi kurallar ve düzenlemeler hakkında bilgilendirmeniz çok önemlidir. Bu yüzden, Alman yol işaretlerinin açıklamaları da dahil olmak üzere, Almanya'yı dolaşmak için bilmeniz gereken her şeyi topladık! 1. Lisans Almanya'da araba kullanmaya başlamadan önce, sizi oraya götürmek için gerekli belgeleri gözden geçirmeliyiz! Almanya'yı yeni ziyaret ediyor ve orada ikamet etmiyorsanız, evden aldığınız ehliyet, kalışınız boyunca geçerlidir. Oraya taşınmayı planlıyorsanız, ehliyetiniz kalıcı oturma izninizin kurulduğu tarihten itibaren altı ay süreyle geçerli olacaktır. Bundan sonra bir Alman ehliyetine ihtiyacınız olacak. Herhangi bir Avrupa ehliyeti ziyaret için uygun olmalıdır, ancak şüphe duyuyorsanız , tam gereksinimleri kontrol edebilirsiniz. İşte. Ehliyetiniz gerekli özelliklere sahip değilse, Uluslararası Sürücü Belgesi adı verilen ehliyetin resmi çevirisini taşıyabilirsiniz. Bunları kendi ülkenizden veya Almanya'daki bir ADAC otomobil kulübünden kolayca satın alabilirsiniz.

2. Genel Kurallar

 • Alman yasaları asgari araç kullanma yaşını 18 olarak belirlemektedir.

 • Trafik yolun sağında ilerleyerek solundan geçer.

 • Emniyet kemerleri araçtaki tüm yolcular tarafından takılmalıdır ve 12 yaşından küçük veya 1,5 metreden kısa çocuklar ön koltuğa oturamaz. Bunun tek istisnası, onaylanmış bir çocuk koltuğunda olmaları ve arka koltukta yer olmaması veya arka koltukta hiç yer olmamasıdır. Ancak aktif bir hava yastığı varsa ön koltukta çocuk koltuğu kullanamazsınız.

 • Tüm sürücüler üçüncü şahıs sorumluluk sigortasına sahip olmalı ve her zaman bu sigortayı kanıtlamalıdır. Ayrıca her zaman kayıt veya kiralama belgeleri şeklinde sahiplik kanıtı taşımalısınız.

 • Tüm araçlarda bir uyarı üçgeni (Warndreieck), güvenlik yeleği (Warnweste) ve otoyol ilk yardım çantası (Pkw-Verbandkasten) bulunmalıdır.

 • Sadece park lambalarınızı kullanarak araç kullanmanız yasa dışıdır, sert havalarda ve geceleri farlarınızı kullanmalısınız.

3. Almanya'da Ücretli Yollar Temmuz 2019 itibarıyla Almanya, bir Alman Otobanı'na ilk dizel yasağını getirecek. Bu, Essen şehrinin içinden geçen A40'ta gerçekleşecek. Ancak Alman federal eyaleti Nordrhein Westfalen hükümeti karara itiraz etme planlarını açıkladı. Kararın ciddiyeti hükümeti oldukça şaşırttı. 4. Amaçlar Bu, Alman yasaları ve komşu ülkelerdeki yasalar arasında önemli bir farklılıktır, çünkü polisin çoğu küçük trafik suçu için olay yerinde para cezası almasına izin verilmektedir. Bunlara verwarnungsgeld denir ve her zaman ödeme için bir makbuz alırsınız. Yanınızda yeterince nakit yoksa, genellikle cezayı bir kredi / banka kartıyla ödeyebilirsiniz. Ödeyemiyorsanız veya ödemeye isteksizseniz (bu sizin yasal hakkınızdır!), Aracınıza el konulabilir veya genellikle daha sonraki bir tarihte mahkemeye çıkmanız için bir alıntı verilecektir. Ancak mahkemeye gittiğinizde daha yüksek bir para cezasına çarptırılabileceğinizi ve bazı para cezalarının gelirinize bağlı olduğunu unutmayın. İşte para cezasına çarptırılabileceğiniz şeylerden bazıları ...

 • Alkol veya uyuşturucu etkisi altında araç kullanmak - büyük bir hayır hayır! Alkollü araç kullanma cezaları, 0.03'e kadar düşük bir kan alkol sınırı ile başlar. Alman alkollü içeceklerinin genellikle yüksek alkol içeriğine sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle sınıra ulaşmak uzun sürmez. Alkol içeriğiniz sınırın altında olsa bile, mahkeme, dahil olduğunuz bir kazayı, tamamen etki altında olduğunuz için suçunuz olarak kabul edebilir. Güvenli ve ayık bir şekilde sürün!

 • Bir kaza mahallinden ayrılmak, sadece şahit olsanız bile, güvenli bir şekilde oynayın ve kalın. Ya da polisi arayacak kişi olun! İşte acil durumlar için numaraların bir listesi .

 • Otobanda yasadışı geçişler, U dönüşleri ve yanlış yoldan sürüş / geri gitme de Almanya'daki cezaya değer suçlardır. Ayrıca, geçiş hakkı ve dikkatsiz sürüşe boyun eğmediğinizde sizi yakalayabilirler. Alman polisi özellikle hız konusunda dikkatli, bu nedenle hız sınırını her zaman kontrol ettiğinizden emin olun!

5. Alman Yol İşaretleri Neyse ki, Alman yol işaretleri Avrupalı ​​komşularından pek de farklı değil. Sarı "öncelikli yol" elması, kırmızı "dur" işareti ve üçgen "yol" işareti gibi olağan olanlar vardır. Bazı yerlere göre tek fark trafik sinyalleridir, bir Alman trafik lambasından sağa dönebilmek için sinyalin yanında yeşil bir ok olması gerekir. Kırmızı üzerinde bir hakka izin veriliyorsa, önce tamamen durduğunuzdan ve yayalar dahil diğer tüm trafiğe teslim olduğunuzdan emin olmalısınız! Burada karşılaşabileceğiniz tüm Alman yol işaretlerinin ayrıntılı bir listesini bulacaksınız . 6. Sollama Bu blogu okuyorsanız, muhtemelen nasıl araba kullanacağınızı ve geçmenin kurallarını biliyorsunuzdur. Ancak bunun ülkeler arasında gerçekten farklılık gösterebileceğinin farkında olun, bu yüzden burada güvende olmak için Almanya'da geçiş veya sollamaya izin verilmeyen zamanların bir listesi:

 • Yolun sizin tarafınızda kesintisiz beyaz bir çizgi varsa.

 • Kırmızı çerçeveli bir daire içinde kırmızı ve siyah bir arabadan oluşan "geçiş yok" işareti varsa.

 • Yaya geçitlerinde.

 • Bir demiryolu geçidinde, hatta yaklaşırken. Bu, esas olarak ilk uyarı işareti ile geçiş arasındadır.

 • Otoban gibi çok şeritli yollar dışında sağdan geçerken.

Başka bir aracı geçerken aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Hız sınırını aşmamalısınız.

 • Çıkmadan önce, dönüş sinyallerini ve tekrar sağ şeride dönerken kullanmalısınız.

 • Solladığınız aracı tehlikeye atmadığınızdan veya engellemediğinizden emin olarak, mümkün olduğunca çabuk ve güvenli bir şekilde doğru karaya dönmelisiniz.

7. Park Yönetmelikleri Almanya'da araç kullanırken, aracınızı terk ederseniz veya üç dakikadan uzun süre durur / durursanız "park edilmiş" sayılırsınız. Bunun tek istisnası, yolcuları aktif olarak uçağa bindiriyor veya tahliye ediyor veya herhangi bir kargoyu yüklüyor / boşaltmanızdır. İşte park edemeyeceğiniz temel yerlerin bir listesi:

 • Kavşağa 5 metre mesafede.

 • Araba yolu girişlerini veya çıkışlarını engelliyorsa.

 • Park ederseniz, işaretli park yerlerinin kullanımını engelleyecektir.

 • Kentsel alanların dışındaki bir "demiryolu geçidi" işaretine 50 metre ve bir kentsel alan içindeyken 5 metre mesafe içinde.

 • “H” işareti ile işaretlenmiş bir otobüs durağına 15 metre mesafede.

 • Kentsel alanların dışındayken öncelikli bir yolda.

 • Halihazırda park edilmiş bir aracın cadde tarafında - "çift park yeri" olarak da bilinir.

 • İşaretli bir bisiklet şeridinde.

 • "Park yapılmaz" işareti olan her yerde!

8. Diğer İpuçları!

 • Bu oldukça açık olabilir, ancak bunun kendi ülkenizden farklı olması durumunda… her zaman aracınızı kilitleyin ve her bıraktığınızda anahtarları alın!

 • Almanya'da, bir kaza durumunda kurtarmayı kolaylaştırmak için sürüş sırasında kapılarınızı kilitlemeden bırakmanız genellikle tavsiye edilir.

 • Bisiklet yollarına dikkat edin, bunlar dikkatlice işaretlenmiştir ve hiçbir koşulda arabalara girilmesine izin verilmez!

 • Girişi gösteren sarı "kentsel alana girme" işaretine dikkat edin, çünkü bundan sonra kente özgü trafik düzenlemeleri yürürlüğe girecektir. Bu, 50 km / s'lik bir hız sınırını ve bir çarpışmayı önlemek için yalnızca gerektiğinde kornanızı çalmayı içerir.

Artık Warndreieck'inizi Warnweste'den tanıdığınıza göre Almanya'da araba kullanmaya hazırsınız - ya da en azından kolayca bakabileceğiniz bir yeriniz var! Artık tam olarak bilgilendiğinize göre, geriye kalan tek şey Otobanda seyahat etmek için bir araç bulmak ve bunun için muhteşem bir karavanın konaklama olarak ikiye katlanmasından daha iyi ne olabilir? Goboony'de hızlı bir arama yapın ve bugün kiralamak için ideal karavanınızı bulun!


 Almanya'da Araç Kullanma Kuralları
Almanya'da Araç Kullanma Kuralları

Comments


bottom of page